NOK czyli nauka o Kawie

KAWA PO TURECKU czyli jedyny sposób wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO

Kawa po turecku to wyjątkowy sposób przygotowywania kawy, który pochodzi jeszcze z XVI wieku, co sprawia że jest to prawdopodobnie najstarsza kawa przyrządzana do dzisiaj. Wbrew popularnym opiniom nie wystarczy zalać łyżeczki zmielonych ziaren wrzącą wodą. Proces przygotowania kawy po turecku jest znacznie bardziej skomplikowany.

Pewien cytat doskonale opisuje tą tradycyjną turecką kawę “Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość”. Swój głęboki, ciemny kolor kawa zawdzięcza właśnie odpowiednio drobno zmielonym ziarnom. Mawia się, że umiejętność parzenia kawy po turecku otwiera pannie drogę do serca rodziny swojego wybranka. Kwintesencją tak parzonej kawy jest jej intensywny smak, który łamie się słodyczą cukru.

W 2013 roku tradycja parzenia i picia kawy w Turcji została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Do przygotowania kawy potrzebne jest:

  1. Tygielek
  2. Młynek do kawy
  3. Przefiltrowana woda
  4. Kawa ziarnista
  5. Cukier
  6. Opcjonalnie – kardamon, cynamon

Kawa po Turecku krok po kroku:

  1. Zmielić kawę – powinna być zmielona bardzo drobno, przypominając wręcz pył. Poprawne zmielenie kawy jest kluczowym elementem przygotowania kawy po turecku.
  2. Wypełnić tygielek zimną wodą, najlepiej odmierzyć ją za pomocą “demitasse” – to mały kubek używany do podawania tureckiej kawy lub espresso. Demitasse zazwyczaj ma około 60-90 ml pojemności. Na każdą filiżankę wody dodać jedną czubatą łyżeczkę świeżo zmielonej kawy.
  3. Cukier jest bardzo istotnym dodatkiem do tej kawy. Zazwyczaj dodaje się jedną łyżeczkę cukru na każde dwie łyżeczki kawy. Wymieszać dokładnie całość, doprowadzając do całkowitego rozpuszczenia cukru.
  4. Kiedy cukier się rozpuści, zacząć podgrzewać tygielek na średnim ogniu. Zbyt wysoka temperatura może popsuć smak przygotowywanej kawy. Pamiętać, by nie mieszać w trakcie kawy.
  5. Jak tylko kawa zacznie się gotować, na powierzchni napoju pojawi się pianka. Zanim piana wyleci z tygielka, usunąć tygielek z ognia i odstawić na chwilę do ostygnięcia.
  6. Ponownie podgrzać napar, doprowadzając do kolejnego podniesienia się piany. Podobnie jak w poprzednim kroku, szybko usunąć urządzenie z ognia jak tylko piana dojdzie do krawędzi tygielka.
  7. Przy trzecim wrzeniu kawy można zakończyć cały proces parzenia. Pamiętać aby nie mieszać naparu przelewając kawę do filiżanek.
  8. Naprzemiennie nalewać kawę do każdej z filiżanek po 15 ml, aż do ostatniej porcji. Nie mieszać kawy w tygielku, bo fusy osadzone na dnie, dostaną się do filiżanek.

Uwaga! Wbrew pozorom Kawa po turecku nie jest, aż tak prosta.

Zbyt długie przygotowywanie kawy może spowodować, że piana opadnie, a kawa nabierze nieprzyjemnego posmaku. Przerwanie parzenia zbyt wcześnie z kolei sprawi, że w ogóle nie wytworzy się piana, która wpływa znacząco na smak kawy.

Kawa po turecku nie może być słodzona po jej zaparzeniu, ponieważ zupełnie zmieni to jej smak – i to niekoniecznie na dobre!

Chcesz się dowiedzieć więcej o różnych sposobach parzenia kawy? Zapraszamy do zapoznania się z NOK czyli Nauce o Kawie

  1. KAWIARKA czyli włoski smak, sznyt i niska cena.
  2. Zwariowane laboratorium kawowe czyli CHEMEX.
  3. AEROPRESS czyli tak samo genialny jak i prosty sposób na kawę.
  4. FRENCH PRESS czyli Francuski pomysł na szybką kawę.
  5. Niebyt znany, a bardzo efektowny sposób na kawę czyli SYFON.
  6. DRIP czyli przelewem do dobrej kawy.
  7. KAWA PO TURECKU czyli jedyny sposób wpisany na listę. niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
  8. KAWA Z EKSPRESU KOLBOWEGO czyli ukochana przez profesjonalistów na wyśmienitą kawę.
  9. COLD BREW czyli kawa, która daje kopa na zimno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *